Kaçan Kurtuluyor | Şahin Mengü

Köşe Yazıları | Şahin Mengü

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erdoğan’ın, terör örgütü yandaşlarının vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin sözleri üzerine açıklama yaptı.  Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması yeni bir kuralı öngörüyor. Gerekli çalışmalar yapılacaktır” dedi.

Teröre, şiddete karışmamış bazı “ siyasal suç”  sanıklarının yurda iadesini sağlamak,şiddete karışmış insanlardan, daha zordur.

Çünkü, genellikle  demokratik  ülkelerde  “ siyasal suç “ hele düşünce suçu kavramı  ya hiç yoktur ya da çok sınırlıdır. Onun için “siyasal suç”  veya “düşünce suçu” işledikleri öne sürülen kimseler, demokratik ülkelere kendilerini siyasal  mülteci olarak kabul ettirmekte güçlük çekmezler.

Şiddet eylemlerine karışmış olanlar için durum değişiktir. Şiddet eylemi demokratik olsun olmasın hemen hemen bütün ülkelerde kınanıyor.Bunların yakalanıp cezalandırılması için uluslararası işbirliği yapılması gerektiğini bütün Dünya  kabul ediliyor.

Ancak AKP iktidarı ve destekçisi MHP,  türbinlere oynarcasına ölüm cezasını geri getireceğiz diye bağırmaktadırlar. Bu Teröre bulaşmış suçluların iadesini de imkansız hale getiriyor.

Nitekim Türkiye’nin Avrupa ülkelerine yapmış olduğu  birçok geri verme talebinin de, ilgilinin Türkiye’ ye geri verilmesi halinde işkenceye uğrayacağı veya daha ağır cezalarla cezalandırılacağı  gibi nedenlerle reddedildiği görülmüştür.

Bütün bu gerçekler ortada dururken, Fethullah Gülen dahil bütün terör örgütü yandaşlarının vatandaşlıktan çıkartılması ve başka ülke vatandaşlığına geçmelerini ve adaletin yakalarına yapışmasını engellemekte ne yarar umuluyor bunun anlamak mümkün değildir.

Bunların mahkeme önünde konuşmalarından mı korkuluyor düşüncesi insanın aklına geliyor.

Böylelerini vatandaşlıktan  çıkarıp dosyalarını kapatmak yerine  Türkiye’ye gönderilmeleri için  gerekli girişimleri yoğunlaştırmak, bu girişimlere olumlu yanıt vermeyen Devletleri de bütün dünyaya, demokrasi düşmanı teröristleri koruyan  Devletler olarak teşhir etmek daha uygun olacaktır.

Vatandaşlıktan çıkartılacak olanlar bir başka ülkenin vatandaşı olacaklardır.

Vatandaşlıktan çıkartılıp bir başka ülkenin vatandaşlığını kazanan kişi, vatandaşın geri verilmezliği ilkesinden ötürü geri verilmeyecektir.  Vatandaşların geri verilmezliği ilkesi, tüm suçluların iadesini düzenleyen uluslararası belgelerde yer almıştır.

Yani işin özeti, AKP’nin yanlışı ve belki de bilerek yaptığı yanlıştan ötürü kaçan kurtuluyor.

Aynı yanlışı 12 Eylül cuntası da yapmıştı, aynen bir zamanlar  bir banka reklamında söylendiği gibi “bir birimizden farkımız yok biz Osmanlı Bankasıyız”.

 

Facebook Yorumları
Şahin Mengü on BloggerŞahin Mengü on FacebookŞahin Mengü on TwitterŞahin Mengü on Wordpress
Şahin Mengü
23.Dönem CHP milletvekili
Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekilidir.
%d blogcu bunu beğendi: