Anıtkabir ‘in temsil ettiği değerlere saldırı

Anıtkabir imar planında yapılan değişiklik konusunda, dün  Ankara Büyükşehir Başkanlığına yüzlerce vatandaş itiraz dilekçesi verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi öncülüğünde bir çok demokratik kitle örgütünün başlattığı ve halkın da katıldığı itiraz başvuruları bugünde devam etti.

İtiraz süresi 7 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek.

İtiraz üzerine imar planında bir değişiklik yapılmaz ise, bu değişikliğin iptali için idari yargıda dava açma yoluna gidilecek.

Demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar adına Mahmut Aslan ve Ömer Faruk Eminağaoğlu,“…Başvuruya konu imar planı değişikliği, Anıtkabir ile ilgili olarak yeni bir durum yaratmakta ve Anıtkabir imar planı değişikliğine yol açmaktadır. Kesilen ağaçlarla ve 2023’te öngörülen Anıtkabir imar planı ile bu durum açık ve tartışmasızdır. Burada bir gerekçe olarak, muhafız alayı veya başka askeri birimlerle ilgili imarsız alanların düzeltildiğinin, bu nedenle değişiklik yapıldığının ifade edilmesi, yapılan işlemlere asla meşruiyet ve hukuksallık kazandırmaz. Hiç bir gerekçe, yapılan işlemleri hukuksal kılamaz. Anıtkabir ile ilgili yapılan bu işlemler, Anıtkabir’in temsil ettiği değerlere, Atatürk’e, Cumhuriyet ve değerlerine yönelik saldırı niteliğindedir…” şeklinde açıklamada bulundular.
İtiraz dilekçesi verme süreci devam ederken, polis ekiplerince başvuru mahallinde dikkat çekici boyutta güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Başvuru sahiplerinin itiraz dilekçelerini toplayarak kayıt işlemlerini ve sürecini hızlandıran Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun özel otomobilinin itirazın yapıldığı mahalden Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerince çekilmesi tepki ile karşılandı.

Kaynak : Medya Siyaset

Facebook Yorumları
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on EmailAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on FacebookAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on GoogleAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on InstagramAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on LinkedinAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on PinterestAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on TwitterAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on WordpressAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on Youtube
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar
Atatürk sonsuza kadar yaşatılacak bir fikirdir.
%d blogcu bunu beğendi: