Türkiye’nin Hakları | Cumhur Deliceırmak

Köşe Yazıları | Cumhur Deliceırmak

‘Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, ‘devlet doktora selülit tedavisi için 1200 lira, hayati risk taşıyan beyin kanaması ameliyatı için 213 lira ödüyor.’

Bunu okumuş olmak, insanı sinir kanseri yapmaya yeter de artar.

Q vadis Türkiye.

Q vadis hayat.

Türkiye’nin, Türkiye üzerindeki hakları ne olacak.

Çok saçma görünse de, Türkiye’nin, Türkiye üzerindeki hakları diye başlamak söze ve yazıya, bunu savunmak ve Türkiye’nin,  memleket ve devlet olmasının yarattığı en doğal ve normal, siyasal, ekonomik, kültürel, tarihi, sosyal, hukuki ve diğer haklarını geri kazanmak ve ileri götürmek en öncelikli vazgeçilmez, geçilemez yurttaşlık hak ve görevidir.

Yukarıda paylaştığımız resmi tebliğ, ülkenin nasıl magazin anlayışı batağına doğru sürükleniyor olduğunun basit ve çarpıcı örneğidir.

İnsanlarının sağlığını, magazin endüstrisi kadar önemsemeyen bir zihniyetin, insanların, bilime ulaşma, hakikati öğrenme, yarınlarına güven duyma haklarını, dikkate alabileceğini var saymak abesle iştigal olarak değerlendirilebilir.

Akıl ve beden sağlığını, çarpıcı görünme karşısında önemsememek, ortalık yangın yerine dönmüşken, yıllar yıllar önce ‘ bir elinde cımbız / bir elinde ayna / umurunda mı dünya’ diyen Orhan Veli ustanın şiirini akla getiriyor.

Türkiye’nin, yaratılmasında, yayılmasında, kendisinin de azımsanmayacak bir payı olan, ateş çemberi ile çevrelendiği bu günlerde, kendi sınırları içerisinde en akılcı, en barışçı bir siyaset gütmesi, aklın, siyasetin ve bizatihi hayatın gerektirdiğidir, ama nerde o zihniyet.

Tesis mi zeytin mi, absürtlüğünden tutun da, selüliti, akıl sağlığından önemli var sayan bu ve benzeri saçmalıklara, taş ocağı açılsın diye orman arazilerinin talanına kadar, her türlü akla ziyan işlerin gündeme taşınması, yarınlar için ‘çok geç artık’ denebilecek  bir duruma doğru sürüklüyor memleketi ve hayatı.

Biri diğerinden hiç farksız kabile devletleri arasında, suudları değil de katarları tutmak ve bunu yaparken de, körfezdeki kabile devletler ile zaten güvenilemez olan ilişkileri, arka plânda İsviçre saati gibi işlemekte olan ve BOP tan GOP a doğru ( genişletilmiş Ortadoğu) evirilen ABD patenli plânın, bir kere daha parçası olmak, ne kazandırabilir ki Türkiye’ye.

İncirlik üssündeki Alman askerlerine, güle güle demek, elbette ki iyi bir şeydir ama bunu, fetöcüleri destekliyor diye açıklamaya kalkışmak, akla şu soruları getirmez mi, iyi de fetöcülerin en fetösü, incirlik üssünü tepe tepe kullanan, hem de, Türkiye’nin orta doğu politikalarına sekte vuracak şekilde, ABD  Fırat kalkanı operasyonlarına sabotaj yapıyor, ABD, PYD ye silah veriyor manşetlerini attıracak şekilde, pervasızca kullanan ABD askerleri ve ordusu savaş uçakları incirlikte ne arıyor.

İş işten geçmeden, Türkiye’nin, Türkiye üzerindeki haklarına sahip çıkılmalı, Atlantik ötesi planlar bozulmalıdır.

Facebook Yorumları
Cumhur Deliceırmak on FacebookCumhur Deliceırmak on Twitter
Cumhur Deliceırmak
Gazeteci
1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.

%d blogcu bunu beğendi: