Erdoğan yeni sömürü konuları peşinde! | Ömer F. Eminağaoğlu

Erdoğan yabancı ülkelerde izne bağlı olmadan miting yapmak istemektedir.

Kendisine izin koşulu getirilmesini kınamakta, bundan mağduriyet yaratmaya çalışmaktadır.

Oysa Türkiye’de de yabancıların mitingleri izne bağlıdır.

Her ülke kendi vatandaşlarının mitingleri için bildirimde bulunulmasını yeterli görerek, izin koşulu aramıyor.

Yine her ülkede, yabancıların mitingleri ise kamu düzeni yönünden izne bağlı.

Bu Türkiye’de de böyle.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasının 3/2 nci maddesi, Türkiyede yabancıların mitingleri için açıkça izin koşulu getiriyor.

İHAS’nin 16 ncı maddesi de, yabancıların siyasi toplantılarının kısıtlanabileceğini ayrıca düzenlemektedir. Yine İHAS’a göre kamu düzeni, kamu güvenliği, ulusal güvenlik söz konusu olduğunda koşulları oluştuğunda, toplantıların sınırlanması da olanaklıdır.

Bu noktada Erdoğan’a sormak gerekiyor.

Ermenistan, İran, Irak, Kuzay Irak, Suriye, Yunanistan Cumhurbaşkanları, Başbakanları Türkiye’de izinsiz miting yapmaya kalksa ve bizi engelleyemezsiniz dese neler olur…

Hele Barzani 25 Eylül referandumu öncesi böyle bir duruma yeltense…

Ya da ABD, Fransa, Almanya, İngiltere yetkilileri aynı şeyleri dile getirse ve Türkiye’de Diyarbakır veya Ankara Kızılay ya da İstanbul Taksim meydanında izinsiz miting yapmaya kalksalar, bu durum; egemenlik haklarına saldırı ya da fiilen işgal durumu değil midir…

Erdoğan’ın yurtdışında miting yapma isteklerinin izne bağlanamayacağı yolundaki düşünceleri hukuken kabul edilebilir değildir ve kamuoyu önünde sömürü yaratma, mağduriyet algısı oluşturma amaçlıdır.

 

Kaynak Medya Siyaset

Facebook Yorumları
Ömer Faruk Eminağaoğlu on FacebookÖmer Faruk Eminağaoğlu on Twitter
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Şavşat, 1967 doğumlu. Yüksek öğrenimini AÜ Hukuk Fakültesi'nde yaptı. 1989'da Ankara adli yargı yargıç adayı olarak mesleğe başladı. Sırasıyla Bandırma Cumhuriyet Savcısı, Delice Yargıcı, Yargıtay Yargıcı olduktan sonra 2001'de Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. 26.6.2006'da kurulan Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) kurucu başkanı oldu. YARSAV'ın ilk kongresinde genel başkanlığa seçildi.2015 yılında Milletvekili adayı olmak için Hakimlik görevinden istifa etti. Hukuk konularında pek çok makalesi yayınlandı.
%d blogcu bunu beğendi: