Hükumet var, iktidar yok

Ekonomi alarm veriyor. Genel tablo iyi görünmüyor, yıllardır taşıma suyla değirmen dönderiliyor. Üretim yok, tarım sorunlu, hayvancılık can çekişiyor. Komşumuz İran yıllarca Batı’nın ambargosu altında olmasına rağmen karşı koyabildi, teslim olmadı, neden? Tarım ve hayvancılığa gereken önemi verdiğinden, ülkede yiyecek et, içecek süt bulunduğu için dayanabildi. Ya biz? Az veya çok saman ithal ettik… Et fiyatları el yakıyor, çözüm ithal etmekte görülüyor. Hükümet ya fiyat indirin ya ithal ederiz gibi komplocu bir yaklaşım sergiliyor, çözüm üretelim demiyor. İktidar yok dememiz bundan.

Aylar önce eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan “Büyüme parasaldan geliyordu reformdan değil…” diyerek aslında durumu çok kısa öz özetlemişti.

Yeni Maliye Bakanı Ağbal’ın şu tespiti de çok yakın ve gerçekçi “Borç parayla yürütülen ödünç büyüme artık tıkandı” diyerek ekonominin “acı gerçek” fotoğrafını çekmiş.

Şu kısa notu eklemeliyim. Ödemeler dengesi istatistiklerinde 2015’in ilk dokuz ayı itibariyla kaynağı belirsiz döviz girişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artışla 13.44 milyar doları buldu. Bu para Merkez Bankası kayıtlarında, ‘net hata noksan‘ kalemi olarak geçiyor!..Ülkenize, evinize kaynağı belirsiz para giriyor, bu ne anlama gelir, yorumu okuyucuya bırakıyorum.

Yıllardır IMF’ye borcu sıfırladık dendi, bu ifade dış borcun sıfırlandığı gibi bir algı için kullanıldı ve öyle de oldu. Halbu ki dış borç özel sektöre kaydırıldı. Özel sektörün ürettiğine sahiplenen iktidar 400 milyar doları aşan dış borçtan hiç söz etmiyor.

İhracat rakamları; 2015 yılında ihracat yüzde 8,6 gerileyerek 143,9 milyar dolar.

İthalat rakamları; 2015 yılında ithalat yüzde 14,5 gerileyerek 207,1 milyar dolar oldu.

Dış ticaret açığı; yaklaşık 63 milyar dolar.

Petrolde dışa bağımlı bir ülkeyiz, petrolün varili 2008’de 140 dolar civarındaydı, günümüzde 30 dolar civarında. Bu gerçeğe rağmen dış ticaret açığı 63 milyar dolar!..

Milli gelir 822 milyar dolardan 722 milyar dolara geriledi, kişi başına gelirin 1600 dolar civarında azaldı. Kişi başı milli gelir 2008 yılında hesap yöntemini değiştirerek 10,000 dolarlara çıkarıldı. Bu artış reel değildi, şimdi milli gelirin azalmasıyla bu rakam 9000 dolarlara geriledi.
Ekonomiyi 17’nci sıraya taşıdık denildi, 30 yıldır 1 aşağı, 1 yukarı seyrediyor. Aslında bu sıra milli gelir rakamının sıralamasıdır. Yunanistan sıralamada çok gerilerdedir ama kişi başı milli geliri 20,000 dolar civarındadır.

Enflasyon; 3 Şubat’da açıklanan 2016’nın ilk ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,82 oranında arttı. Böylece yıllık enflasyon yüzde 9,58’e yükseldi.

2016 enflasyon hedefi yüzde 7,5 olarak açıklandı. Mevcut tabloya baktığımızda bu hedefe ulaşmak kolay görünmüyor. 3-5 gün önce açıklanan IMF’nin Türkiye konsültasyon raporunda; petrol fiyatlarındaki gerilemeye rağmen gevşek para politikası nedeniyle enflasyon hedefinin tutmayacağı, enflasyonun yüksek düzeyde olacağı belirtildi. Bu uyarıyı da not edelim.

Alkollü içecekler ve tütün fiyatları yılın ilk ayında yüzde 9,6 oranında attı. AKP’nin dünya görüşünün bu kalemlere yansıması oldukça özel…

Enflasyon sıralamasında dünya beşincisiyiz. Enflasyonu en yüksek ülkeler; 1-Ukrayna yüzde 43,3, 2-Rusya yüzde 12,9, 3-Mısır yüzde 11,1, 4-Brezilya yüzde 10,7 ve 5-Türkiye yüzde 9,6 oranlarında.

Bu ülkelerin durumuna kısaca göz atalım, Rusya, Ukrayna savaşan ülkeler. Mısır’da darbe yönetimi var. Brezilya’da yolsuzlukların getirdiği istikrarsızlık var. Türkiye’de AKP iktidar!..

Zamlar; 1 Ocak’tan itibaren vergi, harç ve hizmet bedelleri yeniden değerleme oranı olan yüzde 5.58 oranında zamlı uygulanmaya başlandı. 2016’nın başında elektrikten pasaporta, vergiden köprü ve otoyola birçok alanda zam yapıldı. Yiyecek, içecek, gıda maddeleri zamlanmayan kalmadı.

Turizm; Rusya ile yaşananlar malum, sonrası büyük oranda rezervasyon iptalleri yapılıyor. Son Sultanahmet saldırısında Alman vatandaşlarının ölmesi güvenlik kaygılarını artırdı ve Alman vatandaşların rezervasyon iptalleri başladı. Genel anlamda bir turizm kaygısı yaşanmaya başlandı.

İşsizlik; TÜİK verilerine göre yüzde 10 civarlarında, gerçek işsizlik hep soru işareti. İşsizliğin tespitinde kullanılan yöntemler gerçek işsizlik rakamlarını belirlemekte sorunlu.

Bankalar; yıllarca sorumsuzca ve bilerek verdikleri kredilerin tahsilinde büyük zorluklar yaşamaya başladılar. Bankalara borcu olmayan kimse kalmadı. Kredi kartlarındaki patlamalar ayrı bir dert.

Son söz; ekonomi iyi değil. Borcunuz varsa artırmamaya hatta kapatmaya bakın. Döviz cinsindense kesinlikle TL’ye çevirin. Bunu söylemek zor biliyorum ama az da olsa tasarruf yapmaya bakın…Tedbirli olun…

Serdar Yılmaz

KAYNAK : http://www.medyagunlugu.com/Haber-1895-hukumet-var-iktidar-yok.html

Facebook Yorumları
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on EmailAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on FacebookAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on GoogleAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on InstagramAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on LinkedinAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on PinterestAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on TwitterAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on WordpressAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on Youtube
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar
Atatürk sonsuza kadar yaşatılacak bir fikirdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: