Eminağaoğlu:İHAM’ın varlık nedeni ile çatışmıştır.

ABF Haber |

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararname ile işine son verilen devlet memurlarını ilgilendiren önemli bir karar aldı.

Strasbourg mahkemesi, işten çıkarılmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu gerekçesiyle kendisine başvuran binlerce devlet memuruna OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu adres gösterdi.

İHAM’ın varlık nedeni ile çatışmıştır.

Yarsav kurucu başkanı,hukukçu ve siyasetçi Ömer Faruk Eminağaoğlu  bu karara tepki göstererek ” İHAM’ın varlık nedeni ile çatışmıştır.” dedi.

Eminağaoğlu,” İHAM’a etkili bir iç hukuk yolu yok ise, doğrudan başvurmak olanaklı. İHAM, kendisine yapılan bir başvuruyu, Başbakanlık OHAL Komisyon yolu tüketilmediği gerekçesi ile reddetti.

Anayasa Mahkemesinin bile önündeki OHAL ile ilgili bireysel başvuru dosyalarını aylardır beklettiği, bu konuda tek bir karar veremediği, hukuka uygun bir karar vermeye cesaret bile edemediği, hukuku gözetenlerin anında soruşturmalara, sürgünlere muhatap bile kaldığı bir tabloda, tamamen idareye bağımlı Başbakanlık OHAL Komisyonu’nu, idarenin bu konudaki işlemleri için etkili bir iç hukuk yolu olarak nitelemek, İHAM’ın varlık nedeni ile çatışmıştır.” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on EmailAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on FacebookAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on GoogleAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on InstagramAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on LinkedinAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on PinterestAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on TwitterAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on WordpressAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on Youtube
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar
Atatürk sonsuza kadar yaşatılacak bir fikirdir.
%d blogcu bunu beğendi: