Twitter’ın Katalizörü

Köşe Yazıları | Murat Selam

Eskiden güne başlamadan önce ilk yaptığım iş gazetelere göz gezdirmek olurdu.

Ülkede ne var ne yok öğrenmenin bir gün sonrada olsa hemen hemen tek yoluydu bu.

Sonra hayatımıza internet girdi,artık ülke ve dünya gündemini gazetelerden bir gün sonra değil anından öğrenmeye  ve mürekkebi kurumamış gazeteleri unutmaya başladık.

Hele akıllı telefonlar çıkınca artık her yerden habere,gündeme ulaşır olduk.

Neredeyse son 10 yıldır internet denince akla ilk gelen sosyal medya oluyor.

Ülkemizde de milyonlarca insan gündemi,sevdiklerini,merak ettiklerini   sosyal medya üzerinden takip ediyor.Yapılan araştırmalarda Türkiye nüfusunun %60 a yakının sosyal medyayı aktif olarak  kullandığı söyleniyor.

Kabul edelim veya etmeyelim,  bugün sosyal medya iletişiminin ve dijital pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi.

Bende sosyal medyayı etkin kullananlardanım.

Özellikle Twitter’da ; ülkede,dünyada ne var ne yok öğrenmek,gündemle ilgili fikirlerimi 140 karaktere sığdırarak takipçilerimle paylaşmak için çaba gösterenlerden biriyim.

Twitter’ın çok önemli bir özelliği de var bana göre.Dikkat çekmek istediğini z  konularda kullanıcılar arasında TAG denilen ve organize olup belirlenen  konu ile ile ilgili çokça kullanıcının paylaştıkları tweetlerle sosyal medyada ki ülke gündemini belirlemek elinizde.Hatta bu gündemi Dünya gündemine taşımak bile mümkün.

Bizde bir avuç arkadaş geçen Aralık ayında FETÖ’nün tüm yapılanmasını,devleti nasıl ele geçirdiğini 15 yıl önce kitap haline getiren ve bu nedenle de faili meçhul bir cinayete kurban giden Necip Hablemitoğlu’nu hatırlatmak ,fikirlerini paylaşmak için bir TAG çalışması yapmak istedik.

Ama bildiğimiz bir şey vardı ki bunu bir avuç insanla yapabilmemiz mümkün değildi.

Twitter’da bu işleri iyi bilen kişiler ve grupların olduğunu bildiğimizden bir çok arkadaştan ve gruptan destek talebinde bulunduk.Kimi para talep etti,kimi hiç oralı olmadı,kimi ise bunu ben düşünmedim senin düşündüğüne de destek olmam dedi.

Tam bu işten vazgeçme aşamasındayken o güne kadar hiç diyalog kurmadığım twitter’ın sevilenlerinden Deniz namı değer Hızlandırıcı /Katalizör “Söz konusu vatansa benim için gerisi teferruattır,Necip hocaya bu ülke çok şey borçlu, her zaman olduğu gibi ülke sevdası ile hocamı gündeme hep beraber taşırız” dedi.

Ve de öyle oldu. #NecipHablemitoğlu TAG çalışması için binlerce kişi tweetler atarak onu Türkiye gündemine taşıdı “onu layık olduğu gibi” ölüm yıl dönümünde saygıyla sevgiyle andı.

Bir çok kişinin maddi çıkar,yada şan şöhret için (Elbette herkes öyle değil,bu tip çalışmaları yapan bir çok Deniz gibi vatanseverde var) TAG yaptığı sosyal medyada  Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf adam gibi adam Deniz namı değer Katalizörü anlatmadan geçmek olmazdı.

Bende o nedenle Katalizör hızlandırıcı Denizle kısa bir sohbet yaptım.Ben sordum oda neden ona hızlandırıcı/katalizör dendiğini,bu çalışmaları neden yaptığını,bu çalışmalarda ne kadar başarılı olduğunu tüm samimiyeti ile anlattı.

Bakın Katalizör Hızlandırıcı kendini  nasıl anlatıyor:

” Ben nerede Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haksızlığa uğramış kişi yada konu  varsa canla başla hiç ara vermeden 4 yıldır twitter Türkiye gündemine sokmaya çalıştım.

4 yıl önce insanları ateşlendirip organize ederek konuları gündem yapmaya başladığım dönemde arkadaşlarım bana Katalizör,Hızlandırıcı adını taktılar,o günden bu güne Katalizör hızlandırıcı olarak bilindim.

Balyoz mağduru Murat Eren’nin   haksız olarak tutuklu olduğu dönemde MuratErene Tahliye diye yaptığım çalışma önce Türkiye  sonrasında dünya gündemine taşındı.Bir çok haber kanalı bu başarımızı ekranlarına taşıdı.

Ensar vakfı olayı patlak verdiğinde  #TecavüzAKlandı çalışması ile yine konuyu  hem Türkiye hem de dünya gündemine taşıdım.

Az önce söylediğim gibi daha nice ülke gündemini belirleyen TAG çalışmalarında var oldum.

Tabiî ki benim bu başarılarım tek başına gerçekleşmedi.Birlikten güç doğar diyerek yola çıkan binlerce Atatürkçü tweet paylaşarak bana destek vermeselerdi bir çok önemli konuyu sosyal medya gündemine taşıyamazdık.

Son bir şey eklemek istiyorum,bu çünkü beni gerçekten üzen bir konu.

Üyesi olmaktan gurur duyduğum CHP’nin bir çok üst düzey yetkileri ve milletvekilleri ile bire bir tanışıyorum.AKP sosyal medya ekibi ve milletvekillerinin kendilerine destek verenlere sahip çıkmalarına sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu bilmelerine karşılık  medyanın kıymetli olduğu bu yıllarda kendi partim Sosyal medya ya sahip çıkmamaktadır.Bu da beni ve benim gibileri oldukça rahatsız etmekte ve üzmektedir”

Katalizör Hızlandırıcı kendi ağzından dinledik.

Başarıları hep daim olsun.

Oda bu ülkenin karanlıktan aydınlığa çıkması yönünde bizler adına,bizimle beraber bir nefer olarak sosyal medyada hizmet ediyor.

Atatürk ve Cumhuriyetten yana tarafsanız ve sizinde duyurmak istediğiniz bir gündem konunuz varsa Katalizör Hızlandırıcıyı takip edin ve benim de Selamımı söyleyin.Mutlaka size destek verecektir.

 

 

Facebook Yorumları
Murat Selam on EmailMurat Selam on FacebookMurat Selam on InstagramMurat Selam on TwitterMurat Selam on Wordpress
Murat Selam
Medya Siyaset Genel Yayın Yönetmeni
Ülkesi ile ilgili sorunlara kafa yoran ve bununla ilgili çözüm yolları arayan Türklüğüne aşık iş adamı. Köşe yazarı Medya Siyaset ve Atatürk Bir Fikirdir imtiyaz sahibi-genel yayın yönetmeni .
%d blogcu bunu beğendi: