Şahin Mengü :Cumhuriyet Halk Partisinde bir genel başkan değişikliği çok zor

36.CHP olağan kurultayına sayılı günler kaldı.Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı aday adaylığını açıklayan Ümit Kocasakal,Muharrem İnce ve Ömer Faruk Eminağaoğlu aday olabilmek için gereken imzaları toplamaya çalışıyorlar.Parti tüzüğene göre aday olabilmek için delege tam sayısının en az %10 nun imzası gerekiyor.

CHP eski Milletvekili,avukat Şahin Mengü medyasiyaset.com haber sitesi genel yayın yönetmeni Murat Selam‘a yaptığı açıklamada ,Bu tüzük yapısı içinde CHP’de bir genel başkan değişikliğinin çok zor olduğunu belirtti.

Şahin Mengü‘nün Murat Selam’ın sorularına verdiği cevaplar şöyle:

36.Kurultaya sayılı günler kaldı. Bu kurultay çok önemli. Çünkü bu kurultaydan genel başkan olarak çıkan kişi partiyi 2019 genel-yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimine götürecek. Belki de seçilen kişi Cumhurbaşkanı olacak.Bu kurultay CHP’yi sizce fabrika ayarlarına döndürebilir mi?

Şahin Mengü :Bu tüzük yapısı içinde CHP’de bir genel başkan değişikliği çok zordur. CHP’nin önce tüzüğünü demokratik hale getirmesi gerekiyor. Zira muhalif bir insanın genel başkan adayı olabilmesi için delegenin yüzde onun açık imzalarıyla aday gösterilmesi gerekiyor. Bu gizli oy açık sayım ilkesine aykırı. Bu demokrasiye aykırıdır.

İnsanların açık imzalarıyla birisini aday göstermeleri kime oy vereceğini açıkça ilan etmesidir. Bu demokratik değildir.

Aralık ayında yaptığımız söyleşide “tutarlı ne istediğini bilen hedefleri olan bir genel başkan adayına ihtiyaç vardır. Böyle bir aday ortaya çıkmadığı sürece genel başkan değişikliği zordur..” Demiştiniz. Şimdi Kocasakal,İnce ve Eminağaoğlu Kılıçdaroğlu’na karşı adaylar.Ne düşünüyorsunuz bu adaylar hakkında.Adaylar belirttiğiniz kriterlere uygunlar mı?CHP’de bir genel başkan değişikliği olabilir mi?

Şahin Mengü: Aday olmaya karar vermiş arkadaşlarımız kendilerini layık görmüşlerdir. Ben Kemalist olduğum için bir Kemalistin bir Atatürkçünün aday olmasını elbette isterim. Üç aday içinde Atatürkçülüğe en çok vurgu yapan Kocasakal. Ama tabii diğer iki adayın Atatürkçülüklerini ölçmek hakkına sahip değilim.

Cumhuriyet Halk Partisi fabrika ayarlarına dönmek zorundadır. Zira CHP “Kimsesizlerin Kimsesi” ve “Halkçı Devrimci” niteliklerine sahip çıkması  onu anti emperyalist bir çizgiye götürür. Türkiye’nin de bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğu çizgi budur.

Genel başkan adaylarının parti tüzüğüne tepkileri var.Aday olabilmek için delegelerin en az %10 nun imzası gerekiyor.Öte yandan kulislerde genel merkezin delegeler üzerinde Kılçdaroğlu lehinde baskı kurduğu konuşuluyor.Seçim gizli oyla yapılacak olmasına rağmen bir çok il örgütü Kılıçdaroğlu’na desteklerini açıkladılar.Böyle bir ortamda demokratik,adil bir kurultay gerçekleşir mi?

Şahin Mengü : Bu tüzük ile yapılacak bir başkanlık seçiminin demokratik olması mümkün değildir. Gelen haberlere göre diğer adaylara imza veren delegelere baskı yapılarak imzalarının geri çektirildiği söyleniyor. Bu tabi seçimin demokratik olmayacağını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde CHP’de bir Canan Kaftancıoğlu olayı yaşandı.Kaftancıoğlu’nun Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganını militarist bir yaklaşım olarak görmesi,daha evvel sosyal medya da HDP lehinde yaptığı açıklamalar gerek ülkede bir infiale sebep oldu.Geçtiğimiz günlerde Tunceli’de Seyit Rızayı anan il yönetimine de sessiz kalan  genel merkez ve genel başkan bu olaya da duyarsız kaldı.Nasıl değerlendiriyorsunuz bu olayları? Neden CHP’de bunlar yaşanıyor.

Şahin Mengü :  CHP’de maalesef çok yanlış bir anlayış var oda Atatürkçü olmak tutuculuk muhafazakarlık, Atatürk’e karşı olmak ilericilik diye algılanıyor. Bu elbette çok yanlış bir anlayış. Elbette Atatürkçülüğe karşı olanlarda siyaset yapmak hakkına sahiptirler ama bunun CHP içinde olmaması gerekiyor. Canan Kaftancıoğlu’nun da siyaset yapmak hakkı elbette vardır. Ama CHP’de siyaset yapacak ise parti tüzüğüne ve programına harfiyen uymak zorundadır.

Saydığınız  bütün olumsuzluklar yukarıda belirttiğim Atatürkçülüğü yanlış olarak, tutuculuk, muhafaza karlık olarak nitelendiği için bu tür davranışlara GENEL Merkez sessiz kalıyor.

 

Facebook Yorumları
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on EmailAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on FacebookAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on GoogleAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on InstagramAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on LinkedinAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on PinterestAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on TwitterAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on WordpressAtatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar on Youtube
Atatürk Bir Fikirdir Konuk Yazar
Atatürk sonsuza kadar yaşatılacak bir fikirdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir